[Нов Борд] Петнаесеттиот борд на БЕСТ Скопје е верификуван

После уште една успешна година, влегуваме во нова, и време е XIV-от борд да ги отстапи нивните функции на нивните наследници, избрани од полноправните членови на нашата Лoкална БЕСТ Група.

code fest

Покана за учество на Codefest Marathon 2016

Четвртото издание на Codefest претставува една развиена форма на она што досега ни е познато како програмерски маратон за младите ИТ ентузијасти, кои имаат можност да развиваат свои идеи во рок од маратонски 32 часа. Оваа година настанот ги обединува и поврзува сите страни на ИТ заедницата, не само студентите, средношколците и ИТ професионалците, туку и ИТ бизнис секторот, образовниот сектор, стартапите и инвестициските фондови. Настанот е најавен за 15-17 април оваа година во хотелот Инекс Горица во Охрид.

ebec2016

Подгответе се за EBEC 2016!

Оваа година под слоганот – Awake The Engineer Within, бидете и вие дел од овој познат инженерски натпревар на кој ве очекуваат три возбудливи и незаборавни денови. Првиот ден ќе биде проследен со форусмка расправа, а останатите два дена се од натпреварувачки карактер во две категории: Case study и Team design.

Мартина Папалиска и Евгенија Цветановска – Мотивациски викенд

1. Каде беше одржан мотивацискиот викенд и каква беше атмосферата таму?

– Мотивацискиот викенд беше одржан од 11-13 декември во планинарскиот дом Вртешка, на наша огромна среќа викенд со преубаво, сончево време. Ова беше нашиот прв мотивациски викенд откако сме членови во БЕСТ и само со еден збор да кажеме дека сме презадоволни не може доволно да го долови чувството, со оглед на тоа што сепак сè уште си ги собираме импресиите од тие 3 дена. Запознавање на нови пријатели, зближување со оние кои веќе ги познаваш, забава каква што со сигурност не може да се најде на друго место, интересни муабети додека се буткаме за топло место пред каминот и еден куп преубави спомени е она што секој од нас го доби како плус искуство од овој викенд.

bericher16 1 2015

Симона Милошевиќ и Андреј Ќосевски – дел од тимот на beRICHER

1. Каков настан е beRICHER?

– Работилницата be [R]aise [I]ncomes by [C]ooperating [H]onestly with [E]xternal [R]esourses е интерен настан кој се одржува еднаш годишно, па така оваа година од 21ви до 29ти ноември се оддржа токму во Скопје. 20 студенти, членови на БЕСТ од цела Европа имаа шанса да присуствуваат на сесии одржани од интернационални тренери на БЕСТ и да научат многу нешта од областа на fundraising, корисни не само за нив туку и за организацијата на интернационално ниво. Овие тренинг сесии се направени се со цел студентите да ги подобрат своите комуникациски вештини, да научат како да се однесуваат за време на состаноци, да дознаат за најкорисните трикови при телефонирањето и предизвиците од соочување со претставници на компании, како и што се крие во невербалната комуникација.

Hakaton 40

Nordeus Хакатон 2015

Нордеус и оваа година повторно го организира Нордеус Хакатонот кој оваа година ќе се одржува на 12ти и 13ти декември во Белград. Пријавувањето започна од 5ти ноември и трае сè до 23ти ноември. Ова е веќе 5то издание на добро познатиот хакатон кој е наменет за тимови кои се состојат од програмери и графички дизајнери/3D артисти.

15429127020 7d7b945159 k

Уште еден интерен настан оваа година во Скопје – beRICHER16

Од 21 до 29 ноември, БЕСТ Скопје ќе биде домаќин на настан со 20 учесници од 20 различни БЕСТ групи кои ќе имаат можност да се надоградат како себеси така и нивните локални БЕСТ групи преку тренинзи за меки вештини одржувани од страна на 6 тренери од БЕСТ интернационално.

springCourses16

Започнува аплицирањето за пролетните академски курсеви 2016

Од 1ви па сè до 29ти ноември трае аплицирањето за пролетните БЕСТ академски курсеви низ Европа!

На располагање ви се 17 курсеви во 10 земји во Европа, меѓу кои и: Шпанија, Франција, Русија, Италија и Холандија.

startap

Стартап Викенд Академија: Од идеја до успешен бизнис

Не е сè во идејата што ја имате треба да знаете како да ја искористите на најпрофитабилен начин таа идеја. Се соочувате со милион прашања во врска со започнување на вашиот бизнис. Имате страв како да излезете од вашата комфорна зона и не знаете каде и како да ја употребите таа идеја. Или имате тим и сте на добар пат за креирање на следната успешна стартап приказна, но не знаете каде да започнете.